Zakladatelkou těchto center, které postupně vznikají je ředitelka spolku Good Care, Mgr. Karolína Wankovská DiS. Její první myšlenkou bylo se zaměřit na neformální pečující osoby, kterým centrum pomůže ulehčit pečovatelský závazek, zlepšit kvalitu jejich života a vytvořit bezpečné prostředí, ve kterém je jednodušší pečovat. Je to právě rodina, od které se očekává, že bude zodpovědná za péči o seniory. Bohužel se zapomíná, že dnešní rodiny, nejsou často schopny tuto roli bez problémů zvládnout.
Tato generace je neuchopený fenomén dnešní doby, na jedné straně musí fungovat sociální služby, aby bylo dostatek odlehčovacích a terénních služeb, které budou mít volnou kapacitu. Na straně druhé, společnost stárne, počty seniorů se zvyšují a kapacita služeb je omezená, musíme co nejrychleji pečovatelům poskytnout přístup k důležitým informacím.
Existuje velké spektrum dotazů ze strany pečovatelů, a je důležité být jim profesionálním partnerem a poskytnout co nejvíce informací z oblasti péče. V dnešní době neexistuje ucelený komplexní přístup podpory neformálních pečujících, a proto jsme přišli s nápadem otevřít Integrované výcvikové centrum, ve kterém podáme informace, předáme užitečné kontakty, a hlavně praktické rady každému, kdo bude pomoc potřebovat. Dbáme na srozumitelnost poskytovaných informací a zpětnou vazbu, která pomůže zesilovat důvěru a zvyšovat podporu procesu péče. V návaznosti na poradenství pro neformální pečující nabízíme další část mozaiky, jíž je praktický nácvik úkonů, představení a zapůjčení pomůcek, které ulehčí práci při manipulaci s pečovanou osobou. Následně se věnujeme praktickému nácviku péče, který Vám předvedeme v našem Integrovaném výcvikovém centru v ulici Emilie Dvořákové 2035, Teplice, které je vybaveno speciálními polohovacími pomůckami, polohovací postelí a simulátorem péče. Praktický nácvik poskytované péče se prolíná celým obdobím, kdy je péče vykonávána a leckdy dochází k rostoucím, specifičtějším a komplikovanějším úkonům, o kterých jsme schopni informovat a prakticky je předvést.
Podporujeme sdílení péče s našimi službami, ale hlavně s terénní Pečovatelskou službou a terénní Osobní asistencí, neboť můžou výrazně přispívat ke snížení břemene péče pro hlavního pečujícího
Umožňuje nácvik od základní po pokročilou úroveň pro zdravotní sestry, pečovatelky a pro neformální pečovatele. Představuje dospělého člověka v životní velikosti s vyměnitelnými genitáliemi. Je ohebný, což umožňuje přirozený pohyb rukou, nohou a kloubů. Díky ohebnosti v pase ho můžeme vzpřímeně posadit.
Integrované výcvikové centrum pro neformální pečovatele je nedílnou součástí komplexní dlouhodobé péče spolku Good Care. Z oblasti sociální péče poskytujeme:
Setkáváme se s tím, že pečující osoby jsou neinformované o svých právech a leckdy neví, kde hledat podporu a pomoc. Jsme si vědomi toho, že ať člověk dělá, co může, vlastními silami není schopen nepříznivou sociální událost, jíž je zranění, postižení nebo stárnutí, předcházet.
Neformální pečovatelé mají významný ekonomický a společenský přínos. Neformální péče také přispívá k rodinné soudržnosti, mezigenerační solidaritě, pocitu sounáležitosti a snižuje tlak na trhu práce. V následujících letech je to nezbytná a velmi významná součást sociálního a zdravotního systému, neboť populace stárne a existující formy institucionální podpory jsou již dnes skoro nedostačující. Je proto žádoucí, aby neformální péče v rámci rodiny a známých, byla součástí systému ucelené podpory dlouhodobé péče.
Tak abychom měli jistotu, že předáváme neformálním pečujícím řádné a ucelené informace. Byly vytvořeny metodiky a metodické postupy, se kterými vás seznámíme v centru.
Pomáháme s orientací v systému sociálních a zdravotních služeb.
Na co má nárok opečovávaná osoba
Na co má nárok pečující